Ahleuchatistas

Ahleuchatistas (AH – LOO – CHA – TEES – TAS) vznikli v roce 2002 v americkém mestečku Asheville v Severní Karolíně na podnět kytaristy Shanea Perlowina. Žánrově kapela balancuje na hranách math-rocku, improv-core, nečakaných změn tempa s přesahy do freejazzu a odkazy k experimentální scéně počátku 70. i 90. let (Captain Beefhart & His Magic Band, Last Exit). Tito oblíbenci Johna Zorna vydali osm studiových alb, z toho dvě na jeho newyorském labelu Tzadik Records zaměřaném hlavně na experimentální a avant-gardní scénu: re-edici alba The Same And The Other (2004/2008) a  Of the Body Prone (2009). Po nedávném odchodu baskytaristyu Dereka Poteata, se z tria stává akční a inovativní duo, zkoumající nové možnosti kompozice a improvizace v jednoduchém nástrojovém složení kytara a bicí jenž excelentně “obsluhuje” Ryan Oslance.

Současný zvuk kapely se rozprostírá mezo noisem, africkou hudou, ambientem, čínskou tradiční hudbou, minimalismem, klasickou hudbou a elektronikou. Ahleuchatistas spojují v blokových formách živé kompozice a improvizační strategie. Takřka telepatický vztah Ryana Oslance Shanea Perlowina duu dovoluje jít až na samotný kraj možností improvizované hudby. Neprostupné zvukové stěny se přelévají do uzavřených rytmických struktur, kterými se proplétají nebeské melodie rozebírané bubenictvím  hraničícím s bojovým uměním

Ominous walls of sound morph into tight-knight rhythmic figures, haunting melodies float over martial drumming, roaring moments of sustained tension acquiesce into screaming silence, a musical promise is fulfilled. On the earliest recordings an interest in pure sound and texture can be heard on select cuts. This tendency became more prevalent with each successive album. The new music continues to push in this direction, still with the characteristic rhythmic intensity.