Downbelow

Indie-rocková kapela Downbelow vznikla v roce 1999 a po stovkách odehraných koncertů v klubech a na festivalech, po rozhovorech a živých vystoupeních v rádiích a TV se úspěšně etablovala na
alternativní hudební scéně.

Kolem základní sestavy, kterou tvoří David Kopřiva (zpěv, kytara), Lukáš Horký (basa) a Petr Fuciman (bicí), se vystřídaly osobnosti jako Radek Tkáč (kytara), Hana Kopřivová (zpěv), David Stypka (David Stypka & Bandjeez, kytara). Současnou sestavu Downbelow od roku 2012 doplňuje kytarista Tomáš Březina a na některých koncertech se jako host objevuje Petr Kružík (Priessnitz, kytara).

Od debutového alba Roadside Traveler (2011) kapela propojuje hudbu s vizuální stránkou – koncerty doprovází autorské projekce basisty a zároveň fotografa a grafika Lukáše Horkého. Album Roadside Traveler, cyklus písní o bloudění nočním městem, je vizuálně ztvárněno originálními fotografiemi, které Lukáš vystavuje také jako samostatný cyklus.

Na další nahrávce EP Other world (2014) s kapelou spolupracuje v roli producenta Amák (ex Sunshine). Zvuk je obohacen o klávesové smyčky a syntetické plochy, druhá kytara na koncertech se
stává nezbytností. Na EP hostuje např. Jaromír 99 (Priessnitz) nebo Niceland.

V roce 2016 kapela experimentuje s komornějšími formami – mimo speciální akustický program koncertů také vytváří hudbu k divadelnímu představení Mezizemí, které živě doprovází.

V osvědčené spolupráci s Amákem Downbelow dokončili nové album, které vyjde v letošním roce. K němu nyní Downbelow připravují vizuální stránku koncertního programu a těší se na koncerty s novým materiálem.