Mutanti hledaj východisko

“Hrají rap, elektro nebo disco? Hrají to, nebo nehrají?”
Mary C, Radio Wave

Jan Vejražka – rap, texty (též člen 1. FC Motorlet)
Jiří Konvalinka – hudba (též člen Vložte kočku)

Jeden se ochotně a uvěřitelně vtěluje rapem do rolí – většinou lidí, které byste nechtěli potkat. Druhý tomuto úchylnému kabaretu staví silné post-apokalyptické beaty. Ve svých skladbách nejen hrají, ale přímo staví až bizarní příběhy.

“Ray Koranteng je král, jeho zuby svítí úplně nejdál”.

Kamarády z katedry alternativy pražské DAMU v roce 2010 dohání pražské bohémství. Aby neskončili v nelibosti vlastních rodin, nemaje žadné prachy na dárky, musejí nahrát pár písniček a nadělit je pod stromeček. V roce 2011 se situace kupodivu opět opakuje a vzniká demo druhé. V tu chvíli už se vtip stává natolik vážným, že vše přestává být legrace a tak vzniká kapela Mutanti hledaj východisko. Když nemůžeš – tak přidej.

Rok 2012 i 2013 jsou pro Honzu s Jirkou ve znamení zlatého úspěchu, ve vysokém Rytmu hrávají na jachtách a večírky zlaté mládeže si bez nich nedokáže představit opravdu, ale opravdu nikdo. Jan s Jiřím kupují domy, mercedesy i silikony.

Všechno však jednou končí a na podzim roku 2014 zalézají Mutanti zpět do díry. Do Vánoc zbývá měsíc, je čas. A tak v prosinci roku 2014 minimálně půlka Prahy a okolí na Vánoce stahuje jejich první desku “Můj bůh září do mých temnot – černoch“. Deska vyšla na audio-kazetě u labelu Landmine Alert.

Navzdory, nebo však právě díky takovému přístupu, se jim podařilo vytvořit dílo v našich poměrech jedinečné, které vás bude až mrazivě bavit.

V listopadu 2016 vyšla opět u Ladnmine alert v pořadí druhá deska kapely. Jmenuje se “PLSCVTGTUAUVGTU — alternativní tresty & opatření“.

Mutanti se od debutu posunuli sakra dopředu. Tahle nahrávka tepe každým momentem. Chrlí kaskády slov i rytmů, metá divnými samply i asociacemi, temně a zlověstně.”
Tonda Kocábek, magazín UNI

“…ostře vybočují z místní tradice macho rapu, který se navíc neostýchali parodovat. Mutanti nepřipomínají nic, co se na české scéně právě odehrává.
Jonáš Zbořil, Radio Wave

“V textech je možné nalézt rozličná vtipně absurdní gesta, nonsens, pohrávání si s lidskými úchylkami, pop-kulturními fenomény nebo s historií českého hip-hopu…
Jan Faix, His Voice

Mutanti stojí na mostě mezi Die Antwoord pro bohaté aranže a Vložte kočku a hledají východisko. Za každý track typu Laň by měl Anděra zabít štěňátko, Bratr a sestra nejlepší, Strejda Honza tak pitomý, až dobrý.”
Apačka, Fullmoonzine