DVA

Kapela nebo DJ set 
Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.

Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.

Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální meotarová projekce výtvarnic Magdalény Hrubé a Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara a banjo, ale i megafon. Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.

Soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, hudbu k počítačové hře a ostatní nevydané skladby DVA sdružili na desce Kollektt8, kterou dali posluchačům zdarma k dispozici ke stažení. O jejich otevřenosti svědčí také to, že album Kollektt8 vydali na vlastní značce Label Home Table. Na něm do dnešní doby sdružují pouze vlastní CD-R, v budoucnosti ale mají v plánu poskytnout na svém čistě DIY domácím labelu azyl i spřízněným kapelám.

V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem HU. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope a nahrávalo se na chalupě. V roce 2014 pak DVA navazují na předchozí úspěchy a vydávají album Nipomo na renomovaném americkém labelu Northern Spy.

„Nipomo je veselá a letní deska, na které se čirá radost trochu vymkla kontrole. Dali jsme jí proto podtitulek Hœw te survik Winter (Jak přežít zimu),“ říkají DVA o svém novém albu, které je inspirované jejich předloňskou cestou podél pobřeží Tichého oceánu. Album vychází 25. února 2014 u amerického vydavatelství Northern Spy Records a v Evropě na vlastní značce Label Home Table, s distribucí Indies Scope Records.

 

Novinka Honzy a Báry Kratochvílových není jen dalším popem z neexistujících rádií, s přiznanou inspirací Sun Ra a Arvo Pärta. Přináší i zašifrovanou zprávu mimozemšťanů. „Na desce je zašifrovaná zpráva mimozemšťanů, kteří přistáli v talíři za městem Nipomo a odtud pak maskovaní za turisty cestují po celé Zemi a sbírají informace. Amerika se jim líbí, protože tamní rozlehlá pustá krajiny jim připomínají domov. Ještě doma se naučili anglicky podle simulátorů, ale mají silný mimozemský přízvuk. O Zemi se dozvídají, že lidé se nejvíce bojí zimy, nudy a samoty. Hodně se spřátelili s kočkami, tyto malé šelmy lidé rádi chovají, aniž by věděli o jejich vědeckých schopnostech a tajných plánech o cestě na Mars,“ prozrazují DVA.

 

„Na cestě do Big Sur jsme míjeli městečko Nipomo a ten název se nám okamžitě zalíbil. Celé naše album je plné zážitků z roadmovie Los Angeles – Big Sur – San Francisco – Texas a zní v něm i něco indiánského. To všechno ve zvuku i textech alba problikavá,“ dodávají Dva o své páté desce Nipomo, na níž opět použili spoustu zvuků z terénních nahrávek – Tichý a Atlantský oceán, ping pong, deset druhů chůze ve sněhu nebo pět druhů chůze v trávě. Její nahrávání bylo prokládané obří úrodou hub, jejich každodenním sběrem a zavařováním, a taky kácením, řezáním a sekáním dřeva na topení. „Většina textů na albu je zpívána v naší vlastní verzi angličtiny, afrikánštiny a univerzální severštiny‘,“ doplňují.